Trzymanie rak na kierownicy

Trzymanie rąk na kierownicy

Jak powinniłmy trzymać ręce na kierownicy?

Porównując kierownicę do tarczy zegara, dłonie powinny znajdować się na godzinie dziewiątej i piętnastej – to jest prawidłowy sposób ułożenia dłoni na kierownicy.

Dużo kierowców przyznaje się, że w czasie jazdy trzyma kierownicę tylkojedną ręką.

Są też tacy kierowcy, którzy trzymają obie dłonie na kierownicy – ale trzymają ręce na szczycie lub u dołu kierownicy, z rękami opartymi na kolanach

też jest to nieprawidowy układ rąk na kierownicy.

Gdy prowadzący auto nieprawidłowo trzyma kierownicę, wjechanie nawet w niewielką dziurę może być przyczyną zupełnej utraty kontroli nad samochodem.

Dlatego tak ważne jest, aby kierowcy pamiętali o podstawowej zasadzie i zawsze,

oprócz chwil przeznaczonych na konieczne czynności, jak np. zmiana biegów,

trzymali obie ręce na kierownicy.

Kciuki nie mogą obejmować koła kierownicy, gdyż w momencie wystrzelenia poduszki, może nastąpić ich uszkodzenie.

Takie ułożenie dłoni na kierownicy sprawia, że auto prowadzi się stabilniej i pozwala jednocześnie na optymalne działanie poduszki powietrznej w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. W przypadku, gdy dłonie kierowcy oparte są nieprawidłowo, np. na szczycie kierownicy, to w czasie zderzenia głowa opadając na poduszkę wcześniej uderza o ręce,

co może stwarzać ryzyko poważnych obrażeń. Jeśli ułożenie i praca rąk na kierownicy są prawidłowe, kierowca może szybko i skutecznie zareagować w obliczu zagrożenia.