Wpływ szarych komórek kursantów na jazdę samochodem

Wielu instruktorów jazdy wiele razy ma do czynienia z kursantami, dla których obserwacja otoczenia, kręcenie kołem kierownicy, zmiana biegów i wciskanie pedałów to czynności,

z których każda zdaje się zabierać całe zasoby uwagi.

W efekcie taki kursant niezamierzenie skręca w prawo podczas zerkania w prawe lusterko lub niepoprawnie wciska pedał sprzęgła, zmieniając bieg.

Zachowania takie mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze

i wymagać od instruktora zwiększonej czujności oraz często wiążą się z kosztownymi naprawami samochodów szkoleniowych.

Takie zachowania wynikają z niedostatecznie rozwiniętych umiejętności:

• podzielności uwagi – czyli zdolności do dostrzegania kilku rzeczy jednocześnie
  • koordynacji wzrokowo – ruchowej – czyli umiejętności łączenia ruchów

oczu (czy głowy) z ruchami ciała.

Zdolności te kształtują się w pierwszych latach życia człowieka, lecz jako dorośli różnimy się między sobą stopniem ich opanowania.

Jest wiele gotowych opracowań i schematów ćwiczeń, które pomagają zrozumieć działanie własnego mózgu, także mogą być wesołym urozmaiceniem kursów nauki jazdy.

Znudzenie kursantów, tak samo jak ich niedostatki w pewnych sferach funkcjonowania mózgu, nie ułatwiają życia ani kursantom ani ich instruktorom.

Krótkie “ćwiczenie z 6 – tką” może stanowić szybki i ciekawy sposób na wzbudzenie u kursantów ciekawości na temat specyfiki działania ich mózgu, a także okazję na odświeżenie głowy podczas wykładu. Może być też ciekawym wstępem do krótkiej dyskusji na temat podzielności uwagi i jej wpływu na kierowanie samochodem.

Test inteligencji prawej stopy

• Siedzicie przy biurku, unieście prawą stopę z podłogi róbcie nią kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara
  • W trakcie robienia prawą stopą kółek, narysujcie w powietrzu prawą ręką cyfrę 6
  • wasza stopa sama zmieni kierunek

Niedostatecznie rozwinięte niektóre funkcje poznawcze u kursanta, mogą pociągać za sobą spowolnienie postępów w nauce, zagrożenie dla bezpieczeństwa innych użytkowników drogi, sprawności pojazdu szkoleniowego i zdrowia psychicznego instruktora.