ul. Oficerska 3, Wrocław

Blog

Jak działają narkotyki na kierowcę podczas jazdy

Jak działają narkotyki na kierowcę podczas jazdy

Coraz większa liczba kierowców prowadzi pojazdy po zażyciu narkotyków.

Także kierowcy TIR-ów pokonują zmęczenie za pomocą narkotyków. Narkotyki są coraz powszechniejsze wśród kierowców.

Wskazuje na to fakt, że aż 407 kierowców ma kolegę, który też je zażywa. Tak twierdzili młodzi kierowcy, pracujący jako przedstawiciele handlowi .

Najpopularniejsze są wśród nich marihuana i amfetamina. Niepokojące jest to, że niemal jedna trzecia badanej grupy sięga po narkotyki w czasie jazdy lub przed nocnymi kursami. Robią tak najczęściej młodzi – o stażu pracy do pięciu lat – zażywają narkotyki pięciokrotnie częściej niż ich starsi koledzy.

Marihuana nie uzależnia – w taki sposób wypowiada się ok. 64 badanych. Jej legalizacji chciałaby połowa. Tylko co dziesiąty kierowca uważa, że narkotyki zmieniają jego reakcję na światło i ruch. Młodsi szoferzy stosują też środki wspomagające wytrzymałość –

napoje energetyzujące, tabletki typu non-sleep, leki zawierające kofeinę, taurynę, efedrynę a także leki sterydowe.

Policja nie prowadzi statystyk wypadków po zażyciu narkotyków.

Stołeczni funkcjonariusze są za to wyposażeni w narkotestery. Badanie trwa krótko. Wystarczy odrobina śliny i po chwili tester pokazuje wynik. To jednak nie jest dowód dla sądu. Dlatego funkcjonariusze zabierają podejrzanego kierowcę do szpitala na oddział toksykologii, gdzie bada się jego krew lub mocz. Zgodnie z prawem kierowca, który prowadzi samochód po narkotykach, jest traktowany tak jak osoba pijana. Grozi mu do dwóch lat więzienia, grzywna i odebranie prawa jazdy.

Psycholog kliniczny Bogusław Habrat z Instytutu Psychiatrii i Neurologii – mówi, że narkotyki bez wątpienia zmieniają reakcje organizmu na bodźce.

Mogą wyzwolić pewność siebie, a to prowokuje do niebezpiecznej brawury na drodze. Niebezpieczne jest też to, że ślady po zażyciu substancji psychoaktywnych utrzymują się w organizmie stosunkowo długo.

  • benzodiazepiny mogą być obecne w organizmie do trzech tygodni po przyjęciu dawki,
  • kanabinole (obecne np. w haszyszu) aż do miesiąca.Testy używane przez policję bądź dostępne w aptekach mają zaniżoną czułość i nie zawsze wykryją obecność tych substancji po pewnym czasie od ich przyjęcia. Skuteczne w takich sytuacjach są tylko testy kliniczne.

NARKOTYKI PODCZAS JAZDY

  • Amfetamina poczucie poprawy pamięci, pobudzenie, duża pewność siebie. Po amfetaminie kierowcy jeżdżą szybciej.
  • Ecstasy – wywołuje euforię, jednocześnie zaburzając widzenie.
  • Heroina: zaburza widzenie: wszystko widzi się jak za lekką mgłą. Zobojętnia na to, co dzieje się wokół.
  • Kokaina – wszelkie przyjemności przeżywa się intensywniej. Na drodze światła i pasy zlewają się, powstaje uczucie, że droga roztapia się pod kołami, a samochód płynie w powietrzu.
  • Marihuana – zaburza poczucie odległości, koordynację ruchów i koncentrację uwagi.
  • Haszysz – tak jak marihuana opóźnia reakcje.
  • LSD zaburza ostrość widzenia, poczucie odległości i czasu
MajorTree.pl | Turboszkoła © 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka Cookies