Z chorobą na drodze

Czasami choroba może dawać podobne objawy jak upojenie alkoholem.
Na przykład osoby chore na cukrzycę, w trakcie nagłego obniżenia poziomu cukru we krwi, tracą kontakt z otoczeniem, są osłabione, mają opóźnione reakcje.
Co robić, gdy taka sytuacja zdarzy się podczas prowadzenia auta?
Czy można w takim stanie kierować pojazdem?
Jak reagować, gdy jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia?

Po pierwsze, gdy widzimy na drodze kierowcę, który traci kontrolę nad pojazdem i zjeżdża na sąsiedni pas, musimy zadbać o własne bezpieczeństwo:
zwolnić,
zachować szczególną ostrożność,
a gdy sytuacja tego wymaga zjechać na pobocze,
zatrzymać się oraz wezwać policję i pogotowie
Jeśli taki kierowca zatrzyma się, należy sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Może zdarzyć się, że mamy do czynienia np. z osobą, która
cierpi na cukrzycę,
dostała właśnie ataku serca
zasłabła z powodu upałów.
Te wszystkie problemy zdrowotne mogą powodować zachowania na drodze podobne do tych, które charakteryzują pijanych kierowców.

Chory czy pod wpływem? Na cukrzycę choruje w Polsce ok. 3 mln osób.
Jej głównym objawem jest podwyższony poziom cukru we krwi.
Zdarzają się jednak niedocukrzenia, wtedy poziom cukru we krwi obniża się bardzo szybko. Chory w takim stanie traci kontakt z otoczeniem, może zasnąć na ułamek sekundy czy nawet stracić przytomność.
Takie sytuacje na drodze stwarzają bardzo duże niebezpieczeństwo.
Osobę z cukrzycą często można rozpoznać po specjalnej bransoletce,
która w przypadku ataków hipoglikemii ma ułatwić pomoc takiej osobie.
Zazwyczaj widnieje na niej napis
“Mam cukrzycę” lub “Jeśli zemdlałem, wezwij lekarza”.
Kierowcy z cukrzycą w razie zasłabnięcia powinni mieć w swoich autach
coś słodkiego (butelkę słodkiego napoju, batonika, cukierki).
Wysoka temperatura,
zawał serca,
niskie ciśnienie
zwykłe przeziębienie
mogą sprawić, że zachowanie kierowców będzie zagrażało bezpieczeństwu na drodze.
Świadkowie takich niebezpiecznych zdarzeń nie powinni oceniać powierzchownie zachowania kierowcy, tylko zachowując odpowiednią ostrożność, w razie potrzeby pomóc.

Kierowca, który jest osłabiony i wolno reaguje na zmieniającą się sytuację stanowi zagrożenie na drodze. Jeśli złe samopoczucie pojawia się u kogoś jeszcze przed rozpoczęciem podróży, taki kierowca powinien powstrzymać się przed prowadzeniem samochodu w tym stanie. Jeśli już dojdzie do zasłabnięcia, osoba kierująca pojazdem powinna bezwzględnie zatrzymać się na poboczu.

Jak pomóc?

Kiedy widzimy poszkodowanego, który stracił przytomność, powinniśmy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.
Natomiast jeśli osoba jest przytomna, spróbujmy stwierdzić co jest przyczyną zasłabnięcia, udzielić pomocy i w razie konieczności wezwać pogotowie. Jeżeli osoba poszkodowana ma cukrzycę, podajmy jej coś do zjedzenia, najlepiej z dużą ilością cukru. Może to być czekolada, słodki napój czy nawet kostki cukru. W innych przypadkach, takich jak osłabnięcie w wyniku niskiego ciśnienia czy wysokiej temperatury, delikatnie połóżmy osobę poszkodowaną na plecach, unieśmy nogi poszkodowanego do góry i zapewnijmy mu dostęp świeżego powietrza.