W czasie jazdy, szczególnie na długich trasach – wielu kierowców doświadcza skurczu mięśni w nodze. Ból może być bardzo silny i nagły – to może spowodować niebezpieczną sytuację na drodze i uniemożliwia dalsze prowadzenia auta.
Skurcz podczas jazdy może być powodowany:
- napięciem mięśni
- długo utrzymywaną pozycją siedzącą
Gdy złapie nas skurcz – jeśli to tylko możliwe – należy zjechać na pobocze i rozmasować bolący mięsień.
Dajemy też odpocząć innym mięśniom.
Aby rozciągnąć i rozluźnić mięsień lub mięśnie łydki i przerwać ból, należy wyprostować nogę, dotykając podłogi samochodu i zagiąć palce stopy do góry, w stronę kolana.
Jeśli skurcz dotyczy mięśnia uda – trzeba rozmasować napięte, bolące mięśnie.
Czasem zdarza się, że skurcz nie jest silny – ale jeśli nie zdejmiemy nogi z pedału, skurcz tak się nasili że może spowodować zesztywnienie całej nogi.
Takie skurcze mogą być o tyle niebezpieczne, że zamiast skupić się na drodze na otoczeniu – skupiamy całą uwagę na bolącej nodze. Reakcje będą wtedy nieefektywne a nawet możemy mieć problem z mocnym naciśnięciem na padał bolącą nogą.
Jeśli planujemy długą trasę, powinniśmy planować także przerwy co około 2 godziny. Podczas postojów warto rozciągać i rozluźniać mięśnie nóg.
Wykonujemy proste ćwiczenia:
- Siedząc, unosimy nogi i kręcimy stopą kółka.
- Aby rozciągnąć mięśnie łydek – można stanąć około 60 cm od ściany i nie odrywamy pięt od podłogi pochylamy się, dotykamy ściany.
Przy każdym ćwiczeniu należy wytrwać po kilka sekund.