Jest to manewr kiedy auto porusza się do tyłu przy użyciu biegu wstecznego.
Kierujący pojazdem jest obowiązany przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność,
- sprawdzić czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
- upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda w razie potrzeby może posiłkować się pomocą drugiej osoby;
- zabrania się cofania w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie na drodze ekspresowej.
Są co najmniej dwa rodzaje cofania:
- jazda na wstecznym biegu po dłuższym torze, na przykład wyjeżdżanie z większego placu
- wjeżdżanie na wstecznym biegu w miejsce wąskie, na przykład garaż, czy między dwa stojące pojazdy na wyznaczonym miejscu do parkowania.
W pierwszym przypadku idealna technika – mianowicie włączenie wstecznego biegu, położenie prawego ramienia na oparciu prawego przedniego fotela, uchwycenie lewą dłonią koła kierownicy w jej górnym punkcie i położeniu kół kierowanych do jazdy na wprost, odwrócenie głowy przez prawe ramię w tył by móc dokładnie obserwować obraz za samochodem; wtedy wybór toru ruchu i ewentualnie jego korekta stają się dziecinnie łatwe. Oczywiście kierowcy z dużym doświadczeniem w kierowaniu i o należycie wyrobionej wyobraźni mogą nie robić tej gimnastyki ciałem, a siedząc prosto i korzystając z lusterka wstecznego wybierać swobodnie dowolny tor jadąc na wstecznym biegu.
W drugim przypadku, kiedy chodzi o manewrowanie samochodem w celu zachowania odpowiedniej odległości bocznych płaszczyzn samochodu od jego otoczenia lub linii wyznaczających miejsce do parkowania, jedynym sposobem dającym informacje o dokładnym położeniu samochodu jest korzystanie z lusterek bocznych.
Oczywiście w końcu manewrowania – dojeżdżając do ściany garażu, czy końca parkingu – wypadnie posłużyć się lusterkiem odwzorowującym obraz przez tylną szybę samochodu.