Jak udzielić pierwszej pomocy ofierze mrozu?

Hipotermia – spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem
termoregulacji organizmu. W wyniku obniżenia temperatury ciała życiowe
procesy ulegają zwolnieniu i następuje ogólne pogorszenie sprawności.
W skrajnych przypadkach może to stanowić zagrożenie dla życia człowieka.
Najbardziej narażeni na wychłodzenie są ludzie bezdomni,
którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach – pustostanach,
altankach na działkach czy piwnicach.

Są trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała:

Lekki (temperatura ciała spada do 32-35 C), charakteryzujący się uczuciem marznięcia, skóra jest blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni.
Słabną ramiona i nogi, dołączają się zawroty głowy, niepokój i dezorientacja.
Średni (temperatura ciała spada do 30-32 C), w którym następuje stadium wyczerpania, w którym objawy hipotermii lekkiej nasilają się.
Pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni.
Przechłodzony organizm dostaje skurczów mięśni, zachowuje się apatycznie
i cierpi na zaburzenia świadomości, które powodują zobojętnienie na własny los (poszkodowany nie jest w stanie sobie pomóc).
Ciężki (temperatura ciała spada poniżej 30 C) – człowiek jest w stanie bezwładności. Poszkodowany nie odczuwa bólu, zachowaniem przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Jego mowa jest bełkotliwa i występuje niezborność ruchowa. Puls jest słabo wyczuwalny a oddech wolny i płytki. Zanika reakcja źrenic na światło, co jest spowodowane niedotlenieniem mózgu. Poszkodowany ostatecznie traci przytomność. Obniżenie temperatury ciała do 25 C może prowadzić do śmierci.

Wiele osób można uratować od zamarznięcia – udzielając im pierwszej pomocy.

Postępowanie w przypadku hipotermii:

Sprawdź czy jest bezpiecznie.
Załóż rękawiczki.
Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech)
Wezwij pogotowie
Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem: gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia, w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu, jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy jak najszybciej je zdjąć,
Gdy podejrzewamy odmrożenia np. uszu, nosa, rąk czy stóp – należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie,
okryj poszkodowanego kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry,
Gdy poszkodowany jest przytomny – możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru np. z sokiem malinowym).
W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
Gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułóż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.
Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

NIE WOLNO!
pocierać stóp i rąk poszkodowanego, możemy spowodować
dodatkowe uszkodzenia skóry
nie wolno również nacierać śniegiem!
zostawić poszkodowanego samego;
gwałtownie poruszać poszkodowanym – może to doprowadzić do
szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca;