Jazda samochodem w deszczu

W czasie opadów deszczu wzrasta liczba wypadków.

Szczególnie niebezpieczna jest pierwsza godzina od rozpoczęcia opadów.

Kierowcy często zachowują się instynktownie – wtedy wypadki są mniej groźne.

Jakie są to zachowania?

• obniżenie prędkości
  • zwiększenie odstępu od poprzedzającego pojazdu

Jeśli u kierowców nie zadziała instynkt – to główną przyczyną wypadków jest:

• nadmierna prędkość,
  • zły stan ogumienia aut (zbyt płytki bieżnik w oponach),
  • w zależności od rodzaju nawierzchni – wpadanie w poślizg na mokrej drodze.

Najlepiej, jeśli kierowca miał okazję wcześniej w bezpiecznych warunkach trenować wyjście z poślizgu – na profesjonalnych torach poślizgowych np. w szkole techniki jazdy –

gdyż dzięki trenowaniu symulowanych poślizgów – w trudnej sytuacji wykonuje manewry automatycznie .

Pierwszą oznaką akwaplaningu jest uczucie luzu w kierownicy.

W takiej sytuacji przede wszystkim nie wolno nagle hamować ani kręcić kierownicą.

• Gdy zablokują się tylne koła należy wykonać kontrę kierownicą i zdecydowanie dodać gazu, aby zapobiec obróceniu się pojazdu. Nie wolno naciskać na hamulec, gdyż spowoduje to pogłębienie się nadsterowności.
  • Gdy dojdzie do utraty przyczepności przednich kół należy natychmiast zdjąć nogę

z gazu i wyprostować tor jazdy.

W czasie opadów deszczu dochodzi do różnego stopnia ograniczenia widoczności –

w przypadku intensywnych opadów widoczność może być tylko na odległość 50 metrów. Wycieraczki powinny być sprawne i niezużyte pióra – to podstawa jazdy samochodem o każdej porze roku.

W takich warunkach pogodowych wzrasta też wilgotność powietrza, co może powodować osadzanie się pary na szybach. Nawiew ciepłego powietrza skierowany na przednią i boczne szyby pomoże skutecznie je oczyścić. Podobny efekt można uzyskać uruchamiając na chwilę klimatyzację. Powietrze musi pochodzić z zewnątrz, a nie krążyć wewnątrz auta. Gdy samochód jest zaparkowany, najlepiej otworzyć na chwilę okno, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci

W czasie lub zaraz po intensywnych opadach deszczu kierowcy powinni uważać na mijane pojazdy, szczególnie ciężarówki, które rozpryskują wodę i dodatkowo ograniczają widoczność. Woda na jezdni działa także jak lustro, które może oślepiać kierowców podczas jazdy nocą, odbijając światła nadjeżdżającego samochodu.