Konsekwencje za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC pojazdu

Za brak ważnej polisy ubezpieczenia OC grożą surowe kary finansowe.

Wysokość i tryb nakładania określają przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Ustalane są wg minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość opłaty karnej za brak OC zależna jest od rodzaju pojazdu.

• samochód osobowy – 2 x minimalne wynagrodzenie za pracę

• samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy i autobus – 3 x minimalne wynagrodzenie za pracę;

• pozostałe pojazdy – 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kara za okres pozostania pojazdu bez ochrony ubezpieczeniowej:

– do 3 dni – wynosi 20 % pełnej opłaty karnej- (400 zł)

– od 4 do 14 dni – wynosi 50 % pełnej opłaty karnej – (990 zł)

– powyżej 14 dni – wynosi 100 % pełnej opłaty karnej – (1950 zł)

W 2012 roku opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC:

opłaty

• samochody osobowe

• samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

• pozostałe pojazdy

• OC rolników

100 % 50 % 20 %

3000 zł 1500 zł 600 zł

4500 zł 2250 zł 900 zł

500 zł 250 zł 100 zł

150 zł

Ubezpieczenie OC musimy opłacać i nie jest ważne czy pojazd jest użytkowany, czy garażowany. Wyjątek – są to pojazdy muzealne. Gdy spowodujemy wypadek drogowy lub kolizję i nie posiadamy ważnego OC narażeni jesteśmy dodatkowo na wypłatę wysokiego odszkodowania za wszelkie szkody, nie tylko materialne ale i osobowe.

Jeśli nie wpłacimy kar dobrowolnie, będą ściągane ( zgodnie z procedurami administracyjnymi) przez Urząd Skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego.

Około 53 mln złotych Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarantowany wypłacił ofiarom wypadków drogowych spowodowanych przez sprawców którzy nie posiadali ubezpieczenia lub takich których nie zidentyfikowano. UFG nie ma własnych dochodów w związku z czym koszty tych zdarzeń ponosimy wszyscy. Wkalkulowane jest to w opłaty pozostałych osób terminowo i regulaminowo uiszczających opłaty ubezpieczeniowe.