Kulturalny Kierowca

Kultura na drodze

Jak postępować, gdy na drodze spotykamy wściekłego kierowcę?

Przekleństwa, obraźliwe gesty i bezustanne trąbienie to niestety wciąż nieodłączny element jazdy samochodem. Wiedzą o tym szczególnie mieszkańcy dużych miast, którym tego typu sytuacje zdarzają się niemal codziennie.

Według Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce ruch drogowy nacechowany

jest bardzo silnym stopniem agresji demonstrowanej przez kierowców.

Kierujący pojazdami najchętniej podejmują te manewry, dzięki którym można nie tylko okazać lekceważenie przepisów ale i innych kierujących.

Dlatego na naszych ulicach tak często dochodzi do wymuszeń pierwszeństwa i zajeżdżania drogi użytkownikom innych pojazdów.

Główne przyczyny wypadków i kolizji: ciągły pośpiech, narastający stres.

Kierowcy bardzo często traktują siebie na wzajem jak rywali a drogę jak miejsce do walki.

Zdenerwować może takich kierowców dosłownie wszystko: pieszy przechodzący przez jezdnię czy kierujący, który sygnalizuje zmianę pasa ruchu. Najczęściej dają upust swoim emocjom poprzez głośne trąbienie, wulgaryzmy a także gesty.

Agresja i brak życzliwości wśród kierujących to nie tylko zachowanie niekulturalne,

ale przede wszystkim bardzo niebezpieczne.

Wściekły kierowca” bardzo często: traktuje drogę jak przeciwnika, którego chce pokonać w jak najkrótszym czasie (chwali się opowiadaniami o tym, w jak krótkim czasie przejechał trasę, choć nie zawsze pokrywa się to z rzeczywistością);

traktuje innych kierowców jak swoich rywali (przeciwników i zawalidrogi), którzy przeszkadzają mu w swobodnym poruszaniu się po drodze; uważa się za bardzo dobrego kierowcę, któremu nikt nie jest w stanie dorównać;

• z upodobaniem używa klaksonu, za pomocą, którego poucza innych kierowców, pokazując im w ten sposób swoją wyższość;
  • gwałtownie rusza z miejsca,
  • mocno przyśpiesza i raptownie hamuje,
  • nie zwraca uwagi na innych użytkowników drogi;
  • celowo utrudnia jazdę innym (np. zajeżdża im drogę);
  • nie znosi, gdy inny pojazd go wyprzedza lub jedzie przed nim;
  • na przejściu dla pieszych stara się być pierwszy przed przechodniem lub innym pojazdem;
  • umyślnie oślepia światłami drogowymi jadących z przeciwka,
  • włącza dodatkowe światła, aby podkreślić swoją obecność na drodze;
  • często w sposób dosadny określa zachowania innych kierowców na drodze;
  • obrzuca innych kierowców wyzwiskami i obelgami;
  • nierzadko pokazuje obraźliwe gesty innym użytkownikom drogi;
  • czasem zatrzymuje pojazd, aby powiedzieć innemu kierowcy “co o nim myśli”
  • może przy tym dopuścić się fizycznej napaści;
  • w samochodzie montuje zestawy nagłaśniające dużej mocy, aby podczas jazdy głośno nastawić muzykę słyszaną daleko poza pojazdem: w ten sposób sygnalizuje innym kierowcom swoją obecność na drodze;
  • nie zapina pasów bezpieczeństwa
  • z demonstrowaną nonszalancją rozmawia podczas jazdy przez telefon komórkowy;
  • nie używa kierunkowskazów.

Jak widać ”wściekłego kierowcę” zdenerwować może dosłownie wszystko.

Są jednak sposoby, aby nieprzyjemnych incydentów i niepotrzebnych awantur na drodze uniknąć:

• nie traktuj problemów na drodze zbyt osobiście
  • unikaj kontaktu wzrokowego z innymi kierowcami (to często odbierane jest jak prowokacja i “zaproszenie” do konfrontacji);
  • nie pokazuj obraźliwych gestów;
  • używaj klaksonu jedynie w ostateczności (nawet uprzejme ostrzeżenie może zostać odczytane jako “zaproszenie” do awantury);
  • staraj się trzymać prawego pasa ruchu (agresywny kierowca może uznać, że

specjalnie blokujesz mu drogę);

• planuj przejazd z pewnym zapasem czasu, by się specjalnie nie śpieszyć; gdy spotkasz na drodze “wściekłego kierowcę” uśmiechnij się i gestem przeproś,

nawet, jeśli w niczym nie zawiniłeś (taki gest łagodzi negatywne emocje i blokuje zachowania agresywne).

Wzmożony ruch na drogach to z pewnością dla wielu kierowców test cierpliwości i życzliwości dla innych uczestników ruchu.

Warto pamiętać, że kultura na drodze może okazać się bardzo pomocna w pokonaniu zatłoczonych odcinków tras, np. stosowanie się do systemu tzw. zamka błyskawicznego, który polega na tym, że przy dojeździe do przeszkody lub tam gdzie dwa pasy ruchu łączą się w jeden, do przewężenia pojazdy wjeżdżają na zmianę, po jednym z każdego pasa ruchu. W ten sposób bardzo szybko można rozładować korek.

Warto również pamiętać o tym, aby podziękować kierującemu, który np. zwolnił abyśmy mogli zmienić pas lub przeprosić, gdy popełniliśmy błąd na drodze.

Mrugnięcie światłami awaryjnymi zdziałać może naprawdę wiele.