Podstawowe zasady ekojazdy – dziesięć „złotych reguł”.

1. Nie wciskaj gazu podczas uruchamiania silnika i nie rozgrzewaj go na postoju.

2. Włączaj wyższy bieg najszybciej jak to możliwe.

3. Jeśli masz wolną drogę, przyspieszaj energicznie wciskając pedał gazu do ¾ .

4. Nie przekraczaj 2500 obr./min w silniku benzynowym a 2000 obr./min. w silniku diesla.

5. Pomijaj pośrednie biegi, gdy przyspieszasz i już osiągnąłeś prędkość, z którą możesz jechać na najwyższym biegu.

6. Jak najdłużej jedź na najwyższym możliwym biegu na najniższych możliwych obrotach.

7. Obserwuj drogę przed sobą i reaguj jak najszybciej i jak najłagodniej na dostrzeżone
przeszkody.

8. Hamuj silnikiem, zdejmując nogę z gazu; nie jedź na luzie.

9. Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach i dbaj o sprawność pojazdu.

10. Nie woź niepotrzebnie bagażnika na dachu, ani zbędnych przedmiotów we wnętrzu pojazdu.