Prawo jazdy 2011, zmiany

Jedną ze zmian jest to, że nie będzie już można redukować punktów karnych za pomocą kursów doszkalających. Świeżo upieczeni kierowcy zostaną też objęci dwuletnim okresem próbnym. Uprawnienia na prowadzenie motoru będzie dostępne dla większości osób dopiero od 24. roku życia. Wraz z pierwszym stycznia 2011 roku podrożały o 23 % kursy na motocykl, bo nie są już zwolnione z podatku VAT.

Istotną zmianą jest wprowadzenie okresu próbnego dla nowych posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Świeżo upieczeni kierowcy będą musieli jeździć z naklejką zielonego listka przez 2 lata od momentu uzyskania dokumentu. Jeśli w czasie tego okresu popełnią 2 wykroczenia, zostaną skierowani na kurs reedukacyjny. Jeżeli popełnią trzecie wykroczenie to zostaną odebrane im prawo jazdy.
Dodatkowe szkolenie dla nowych kierowców
Będziemy zobowiązani zgłosić się na płatne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym w okresie między 4. a 8. miesiącem od uzyskania dokumentu. Kursy teoretyczne będą przeprowadzane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, natomiast praktyczne ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Szkolenie nie będzie jednak kończyło się egzaminem. Wystarczy zaledwie uzyskanie zaświadczenia o jego odbyciu.