ul. Oficerska 3, Wrocław

Blog

stres – jak sobie z nim poradzić

Co to jest stres?

Stres jest naturalną reakcją organizmu na stresor (sytuację wywołującą stres).

W sytuacji stresowej do krwi wydzielane są hormony takie jak adrenalina i noradrenalina. Powodują one podniesienie tętna, przyspieszenie oddechu oraz rozszerzenie źrenic. Serce wraz z krwią pompuje więcej tlenu do mięśni przygotowując organizm do reakcji na zagrożenie.

Stres jest bardzo potrzebny; w każdej chwili możesz znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji,

z której cało wyjść możesz dzięki błyskawicznej, prawie instynktownej reakcji.

W potocznym rozumieniu stres oznacza zdecydowanie nieprzyjemny stan psycho – fizyczny i jest kojarzony z napięciem, nadmiernym wysiłkiem, przemęczeniem, bólem a nawet poczuciem beznadziejności i niemożności poradzenia sobie z jakąś trudną sytuacją.

Oddziaływanie stresu wszyscy rozpoznajemy w podobny sposób:

– suchość w ustach,

– szum w głowie,

– spocone dłonie,

– „dziwne” odczucia w brzuchu czy sercu,

– zgrzytanie zębami, zaciśnięte szczęki,

– niemożliwość usiedzenia w miejscu,

– problemy ze snem,

– uczucie niepokoju,

– brak apetytu lub nadmierny apetyt,

– obgryzanie paznokci, podrygiwanie nogą,

– przesadne palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu,

– płakanie bez wyraźnej przyczyny.

Dodatkowo stres czyni życie ciekawszym. Pozwala nam zmotywować się do działania. Jego presję łatwo odczuć w dzień przed ważnym egzaminem, kiedy nagle zapamiętujesz więcej niż byłeś w stanie przez cały ostatni tydzień.

Stres, którego przyczyną są np. problemy w pracy, szkole, kłopoty rodzinne, zdrowotne lub inne, niebędące bezpośrednim zagrożeniem fizycznym, jest z reguły długotrwały. Potrafi przeciągać się na dni, tygodnie i miesiące, do czego nasze organizmy zupełnie nie są przystosowane. Taki długotrwały stres nazywamy chronicznym. Przestaje on być pożyteczny a zaczyna być szkodliwy. W dłuższym okresie jest on wręcz szkodliwy. Powoduje osłabienie, kłopoty z koncentracją, trudności w wykonywaniu skomplikowanych zadań oraz upośledza kontakty z innymi ludźmi.

Jak sobie radzić z tym emocjonalnym „wrogiem numer jeden” większości zdających egzamin na prawo jazdy?

Tak naprawdę najważniejszy jest dobry poziom opanowania wymaganych na egzaminie umiejętności. Daje on niezbędną dla zmniejszenia stresu pewność własnych możliwości. Przestajemy się obawiać wtedy stawianych na egzaminie zadań, mamy przekonanie, że potrafimy sobie z nimi poradzić.

Istotna będzie także zmiana motywacji z „muszę zdać ten egzamin” namam pokazać co potrafię„. Traktujmy egzamin na prawo jazdy jako sprawdzian własnych umiejętności i przygotowania do samodzielnej jazdy. Nie przystępujmy do egzaminu z nastawieniem „może się uda”, ani z nastawieniem, „że za pierwszym razem nie można zdać”.

Jeśli macie swoje sprawdzone w innych sytuacjach sposoby radzenia sobie ze stresem wykorzystajcie je na tym egzaminie.

Gdy w trakcie czekania na egzamin, albo w trakcie jego trwania czujemy, że ogarnia nas panika pamiętajmy o zmianie rytmu oddychania i wzięciu głębokiego oddechu powolnym wypuszczeniu powietrza z płuc – to naprawdę pomaga opanować nagły atak lęku i przywraca kontrolę nad sytuacją. Pomocne może okazać się powtarzanie treści poleceń, które mamy wykonać. Pamiętajmy także o tym, aby w grupie osób oczekujących na egzamin unikać tych, którzy „sieją panikę”.

Wśród zdających znajduje się grupa osób, która ma problemy z zaprezentowaniem na egzaminie praktycznym posiadanej wiedzy i umiejętności – przystępując wielokrotnie do egzaminu uzyskują wynik negatywny. Jednak niepowodzenie na egzaminie nie zawsze jest związane z niewystarczającym przygotowaniem kandydata na kierowcę, ale może być spowodowane także zbyt silnym stresem egzaminacyjnym.

WORD we Wrocławiu, aby przyjść z pomocą takim osobom prowadzi bezpłatne seminaria, na których uczestnicy dowiadują się jak można opanować stres na egzaminie i na co zwrócić uwagę planując dodatkowe jazdy z instruktorem. Zajęcia te odbywają się we wtorki i czwartki ( zajęcia rozpoczynają się o godz. 16.00. ) , prowadzi je egzaminator oraz psycholog.

Zapisy osób zainteresowanych udziałem w tych zajęciach są przyjmowane pod nr tel. 071 3368001w. 301

Pamiętajmy, że stres jest integralną częścią naszego życia i sam w sobie nie jest szkodliwy. Tym, co może zaszkodzić, jest brak umiejętności radzenia sobie z nim. Dlatego rada powinna brzmieć inaczej, np.: Obserwuj własny stres! Rozpoznanie jego przebiegu poprzez skupienie uwagi na doznawanych odczuciach, jest ważne dla rozwinięcia umiejętności obniżania napięcia emocjonalnego, które jest składnikiem stresu. Codziennie stajemy wobec sytuacji czy zadań wymagających od nas zastosowania nowych form działania. Na dłuższą metę nie da się uniknąć stresu, dlatego najlepszym wyjściem jest mieć nad nim kontrolę i umieć zaradzić jego skutkom

MajorTree.pl | Turboszkoła © 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka Cookies