Uwaga na rowerzystów!

Wypadki z udziałem rowerzystów, są groźne przede wszystkim dla samych rowerzystów. Szczególnie niebezpieczne są zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów i samochodów ciężarowych.

Do większości wypadków z udziałem rowerzystów przyczyniają się kierowcy aut osobowych. Jednak to kolizja z dużymi pojazdami jest dla rowerzystów szczególnie niebezpieczna.

Ze względu na swoją masę, wielkość oraz prędkość, samochody ciężarowe są niebezpieczne dla osób poruszających się na rowerze.

Nie musi wcale dojść do kolizji pojazdów.

Dla rowerzystów może być groźny pęd powietrza jadącej ze znaczną prędkością ciężarówki.

Z tego względu kierowcy dużych aut powinni uważać wyprzedzając rower i zachować od niego większą odległość. Obowiązkowa bezpieczna odległość boczna od wyprzedzanego pojazdu jednośladowego – to minimum 1 metr.

Szczególnie niebezpieczna dla rowerzysty jest sytuacja, w której duży pojazd znajdujący się obok skręca w prawo. W przypadku ciężarówek rowerzysta będący przy krawędzi pasa może być niewidoczny dla kierowcy, ponieważ znajduje się w martwym polu.

Martwe pole tworzy się bezpośrednio obok pojazdu i nieznacznie z przodu po prawej.

Warto wiedzieć, że skręcając w prawo, samochód ciężarowy może najpierw podjechać bliżej lewej krawędzi, tworząc znaczną przestrzeń między pojazdem a krawężnikiem. Jednak w trakcie skrętu ciężarówka znów podjedzie bardzo blisko krawężnika. Znajdującemu się tam rowerzyście może grozić niebezpieczeństwo.

Warto korzystać z przepisu, który wszedł w życie w 2011 roku i zezwala rowerzystom na ustawianie się na środku pasa przed skrzyżowaniem. Rower jest bardziej widoczny,

i taka pozycja nie pozwala innemu pojazdowi na zajęcie miejsca obok na tym samym pasie.

Porady dla rowerzystów:

• Pamiętaj, że kierowca może Cię nie zauważyć.
  • Unikaj jazdy obok ciężarówki – szczególnie w pobliżu skrzyżowań, nawet jeśli przestrzeń między krawężnikiem a pojazdem jest duża.
  • Nie zakładaj, że pojazd jedzie prosto, nawet gdy nie ma włączonego kierunkowskazu.
  • Dojeżdżając do skrzyżowania najlepiej ustaw się na środku pasa – prawo na to zezwala. Rower jest bardziej widoczny i powoduje, że obok Ciebie na tym samym pasie nie ustawi się inne auto.
  • Kiedy stoisz na pustym skrzyżowaniu, a obok Ciebie na tym samym pasie zatrzyma się ciężarówka, pozwól jej odjechać pierwszej, aby upewnić się czy jedzie prosto czy też skręca.