Jak najbezpieczniej jechac noca

W nocy na drogach nieoświetlonych występuje największy wskaźnik wypadków z osobami rannymi oraz zabitymi.

Jak jechać nocą?

Jazda po zmroku jest dużo bardziej niebezpieczna i trudniejsza niż za dnia.

Powodem jest ograniczona widoczność, a więc trudniej jest zauważyć pieszych, rowerzystów, różne przeszkody, które pojawiają się na drodze.

Na drogach nieoświetlonych latarniami ulicznymi widoczność zależy głównie od sprawnego oświetlenia zewnętrznego pojazdu oraz od czystości reflektorów, lusterek i szyb.

Po zmroku pojawia się również problem z prawidłową oceną sytuacji na drodze.

Z tego powodu nocą zaleca się zachowanie większej ostrożności w przypadku manewrów takich jak skręt, omijanie czy wyprzedzanie, które wymagają oceny odległości od innych pojazdów.

pamiętajmy o zdjęciu nogi z gazu;

aby zauważyć przeszkody na drodze, kierowcy mogą wykorzystywać reflektory innych pojazdów.

Tylne światła i błyskające od czasu do czasu światła stopu samochodu jadącego z przodu mogą nas informować o zagrożeniu, na które natknął się kierowca.

Należy przygotować się do jazdy do zmroku

wyczyścić światła z przodu i z tyłu;

sprawdzić, czy wszystkie żarówki są sprawne;

sprawdzić ustawienie przednich reflektorów,

należy pamiętać także o regulacji reflektorów.

Należy zwolnić i zwiększyć dystans od poprzedzającego samochodu.

Poza obszarem zabudowanym używać świateł drogowych (tzw. długich).

Należy je wyłączyć, jak tylko zobaczymy samochód jadący z przeciwka lub przed nami.

W nocy trudniej jest ocenić prędkość i odległość.

Jeśli masz awarię, zjedź z drogi i zatrzymaj się jak najdalej od pasa ruchu.

Załóż kamizelkę odblaskową, wystaw trójkąt odblaskowy, włącz światła awaryjne oraz pozycyjne i światło wewnątrz samochodu.

Trzymaj się z daleka od szosy i poproś pasażerów, by opuścili samochód i zeszli z drogi.

Regularnie rób przerwy. Podczas postoju warto zrobić kilka ćwiczeń.

Jeśli czujesz się bardzo zmęczony, prześpij się.

Jeśli samochód nadjeżdżający z przeciwka nie wyłącza długich świateł, unikaj oślepienia patrząc na prawą krawędź drogi i używając jej jako punktu odniesienia.