ul. Oficerska 3, Wrocław

Blog

Leki a kierowca

Wielu kierowców zażywających leki nawet nie wie, że niektóre z nich działają jak środki psychotropowe lub można się po nich czuć jak po wypiciu kilku kieliszków.

Na wielu lekach obniżających sprawność psychoruchową zamieszczono odpowiedni znak ostrzegawczy – trójkąt z pionową kreseczką w środku. Jednak producenci nie mają obowiązku znakowania lekarstw i nie zawsze ostrzegają pacjentów.

Stajemy się niezdolni do jazdy nawet po użyciu w normalnych dawkach leków przeciwbólowych dostępnych, jeśli jednak zjemy ich ponad normę. Mogą powodować zaburzenia widzenia i zawroty głowy. Inaczej reagujemy gdy weźmiemy jedną tabletkę na ból zęba, niż wtedy, gdy zażyjemy ich pięć – bo bardzo boli. Poza tym drżenie rąk, obniżoną koncentrację, zawroty głowy czy uczucie niepokoju powodują także silne leki zapisywane przez lekarza takie jak Tramal, Majamil czy Ketonal.

Niebezpieczne są także te środki, które zawierają kodeinę. Dodaje się ją m.in do lekarstw na przeziębienie i kaszel.

Lista jest długa, a znajdziemy na niej m.in. Solpadeine, Antidol, Nurofen Plus, Ascodan i Apap Noc.

Każdy alergik powinien wiedzieć, że prawie wszystkie leki przeciwhistaminowe wpływają na kondycję psychiczną. Lepiej więc nie prowadzić samochodu po ich zażyciu. Które są szczególnie niebezpieczne? Te zawierające któryś z następujących składników:

  • klemastyna,
  • prometazyna,
  • dimatinden,
  • chlorfeniramina
  • triprolidyna.

Jednak niektóre z tych substancji dodaje się również do leków znoszących objawy przeziębienia i grypy i nieświadomie możemy być pod ich niekorzystnym wpływem.

Trzeba więc uważnie czytać ulotki dołączone na przykład do Gripexu, Acataru, Febrisanu czy Modafenu.

Wielu chorych przewlekle, mimo że zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie stwarzają, prowadząc samochód, lekceważy to.

Tak jest na przykład w przypadku chorych na cukrzycę czy układ krążenia.

Wiele leków, które zażywają dyskwalifikuje ich jako kierowców.

Niestety, w Polsce nie robi się okresowych badań posiadaczy prawa jazdy. Nie można więc kontrolować, kto siada za kółko i czy siadać może ze względu na chorobę i lekarstwa, które zażywa. Jedna grupa chorych jest szczególnie niebezpieczna – to ci, którzy zażywają kilka środków jednocześnie. Niestety, lekarze rzadko informują o interakcjach, jakie powstają miedzy tymi lekami. Czasami wystarczy dodać do zestawu codziennych środków na przykład lek przeciwbólowy i siąść za kółko, by po chwili stracić przytomność i spowodować wypadek. Za jazdę pod wpływem leków grożą takie same kary jak za jazdę pod wpływem alkoholu. Można stracić prawo jazdy, a nawet odsiedzieć karę wiezienia. Niestety, policja nie ma odpowiednich urządzeń do sprawdzania zawartości chemicznej krwi. W niektórych przypadkach nawet pełne badania toksykologiczne nie dadzą odpowiedzi, co zażył sprawca wypadku.

MajorTree.pl | Turboszkoła © 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka Cookies